Patří látkové plenky do 21. století?

Říkáte si, proč maminky v dnešní době chtějí dobrovolně používat látkové plenky? Když pomineme důvod ekologický a ekonomický, jaký jiný důvod je přesvědčil k používání látkovek? Proč jim vadí plenky jednorázové, o kterých reklamy přeci tvrdí, že jsou pro děti to nejlepší? Proč nepoužívají plenky superabsorbční, které vydrží až 12 hodin a přitom jsou stále „suché“,  jsou „prodyšné“, ty lepší z nich jsou dokonce parfemované…. Všimli jste si někdy, jak jednorázovky zvláštně páchnou po chemii, jakmile se dítě vyčůrá? Pojďme se spolu trochu zamyslet nad jednorázovými plenkami. Jsou opravdu tak skvělé?

Absorpční schopnost

Absorpční schopnost látkových plenek závisí na použitém materiálu. Nejméně absorpční je bavlněný flanel, nejvíce absorpční bývají plenky z bambusu. Dobře vybraná látková plenka vydrží bez problémů třeba i celou noc, zatímco s jednorázovými může být v noci problém. Látková plenka je vždy tak savá, jak savou ji potřebujete – na noc můžete přidat savou vkládací plenku navíc, ráno naopak třeba zabalíte dítě do méně savé plenky, protože víte, že stejně miminko do hodinky budete přebalovat znovu, protože se po ránu vždy vykaká…

Jednorázové plenky jsou vysoce absorpční díky tomu, že obsahují chemický absorbent, který dokáže proměnit tekutinu v gel. Nebudeme si tu probírat, jakým způsobem a jakou chemickou reakcí tento gel vznikne, jen si prostě představte, že kdykoliv se Vaše miminko vyčůrá, jeho moč se v plence promění v gel. Tento gel se může dostat i na kůži Vašeho miminka a způsobit podráždění. Díky tomu, že se moč promění v gel, plenka vypadá stále „suchá“ a nenutí to rodiče přebalovat dítě často. Lékaři v poslední době varují také před zvýšeným výskytem srůstů stydkých pysků u holčiček, což bývá i díky tomu, že jednorázové plenky vysušují přirozenou vlhkost z pochvy. Chlapcům zase hrozí snížení plodnosti, protože v jednorázovkách bývá vyšší teplota než v látkových plenkách – tím už se dostáváme k dalšímu bodu, který bych chtěla zmínit.

Prodyšnost plenek

Látkové plenky – Ty tam jsou doby našich maminek a babiček, které dávaly do plenky igelit, aby se vlhkost nedostala na oblečení. Dnes se na látkové plenky používají svrchní PUL kalhotky vyrobené z moderního nepromokavého materiálu, který nepropustí vlhkost ven, ale přitom je prodyšný. Ze stejného materiálu se vyrábí například outdoorové nepromokavé oblečení. Rozdíl mezi igelitem a těmito svrchními kalhotkami je tedy stejný, jako mezi igelitovou pláštěnkou a sportovní nepromokavou bundou. Tyto kalhotky jsou prodyšné, kůže miminka může dýchat a nezapaří se. Kromě PUL kalhotek lze používat i svrchní kalhotky vyrobené z fleesu (fleese odpuzuje vlhkost) či vlněné kalhotky (vlna obsahuje lanolin a díky tomu nepropustí vlhkost)

Jednorázové plenky –  jsou složené z propustné fólie (většinou polypropylén), nasákavé vložky (většinou buničina, která je pro zvýšení nasákavosti doplněna gelovým absorbérem na bázi polyakrylátů), nepropustnou folií k ochraně prádla (neprodyšný polyethylen), lepících pásků a gumiček. Jsou tedy neprodyšné, i když se nám jejich výrobci snaží tvrdit opak. To, že jednorázovka na omak „nešustí“ neznamená, že žádnou neprodyšnou folii neobsahuje, jen je tato folie potažena netkanou textilií, takže má na omak příjemnější povrch. Kromě toho, gel vytvořený uvnitř jednorázové plenky také zrovna moc prodyšný není.

Objemnost plenek

Látkové plenky – Často se setkávám s názorem, že látkové plenky omezují dítě v pohybu, že dělají velký zadeček. Ano, jsou plenky, které jsou opravdu objemné (např. jednovelikostní plenky Popolini), ale jsou i plenky, které pod oblečením nejsou skoro vidět, a běžný smrtelník ani nepozná, že dítě nosí látkovou plenku. Záleží na Vás, jaké plenky si vyberete. Pokud zvolíte (nebo už jste zvolili) některé z objemnějších, rozhodně to nevadí. Malému miminku plenka alespoň zajistí správný vývoj kyčlí, nemusíte tedy přidávat žádné další plenky na široké balení, větší dítě se určitě naučí chodit i s větší látkovou plenkou. Ostatně my všichni dospělí jsme v látkovkách vyrostli také, a rozhodně to na nás žádné negativní následky nezanechalo ;-)

Jednorázové plenky jsou určitě méně objemné, ale jen do té doby, než se dítě počůrá. Poté zvětší svůj objem. Pak se může stát, že se mu jednorázovka dostane například jen do jedné z nohavic, což nevypadá zrovna esteticky ;-) Látková plenka svůj objem nezvětšuje 



Vidíte, že důvody k volbě látkových plenek nemusí být jen finanční či ekologické, látkovky nemají v oblibě jen chudé maminky či zaryté ekoložky. Jde tu hlavně o zdraví miminka. Maminka, ktera používá látkovky, nechce balit své dítě do neprodyšných plenek, vyrobených z ropy, nechce, aby jemná a choulostivá pokožka miminka přišla do styku s chemickými gely, chlórem (který se používá k bělení plenek), nechce, aby plenky obsahovaly zbytečné parfémy. Kromě zdravotního důvodu je tu i malý estetický důvod. Látkovky jsou krásné, barevné, svrchní kalhotky mohou být se vzorem či jednobarevné, můžete je sladit třeba se šatičkami holčiček, v létě může dítě běhat třeba jen v látkovce a vlněných kraťáskách. Látkovky jsou prostě IN :-)