Proč používat látkové plenky

Zajímá Vás, proč byste měli svému dítěti pořídit látkové plenky? Přečtěte si tedy následující body.

Látkovky jsou zdravější

Zdravotní důvod je pro maminky určitě nejdůležitější.

- jednorázové plenky jsou plné chemie, příliš vysušují pokožku (vysušují i přirozenou vlhkost pochvy, což může vést až ke srůstům), jsou neprodyšné a je v nich vyšší teplota (u chlapců to může mít vliv na pozdější plodnost). Jednorázové plenky jsou často i zbytečně parfemované, což může jen přispět k dalšímu podráždění citlivé pokožky miminka.

- Látkové plenky jsou vyrobené většinou z přírodních materiálů, jako je bavlna, ale i konopí či bambus, který má přirozené antibakteriální vlastnosti. Pro pocit sucha se používají separační vložky, které také zachytí stoličku miminka a můžete je spláchnout do záchodu. Svrchní kalhotky jsou narozdíl od jednorázovek prodyšné. Můžete si vybrat PUL kalhotky (nejde o igelit, je to nepromokavý prodyšný materiál jaký se používá např. při výrobě sportovního oblečení) nebo kalhotky fleesové či vlněné.

Látkové plenky jsou ekologičtější

- Jednorázové plenky jsou složené z propustné fólie (většinou polypropylén), nasákavé vložky (většinou buničina, která je pro zvýšení nasákavosti doplněna gelovým absorbérem na bázi polyakrylátů), nepropustnou folií k ochraně prádla (polyethylen), lepících pásků a gumiček. Buničina se vyrábí ze dřeva a umělé fólie z ropy - tyto výroby jsou energeticky náročné. Na výrobu pleny je třeba velké množství surovin (dřevo a voda na buničinu, ropa na umělé hmoty, paliva na transport) – cca 250 kg na jedno dítě, pokud počítáme, že děti nosí plenky asi 2 roky. Výroba buničiny, umělých hmot, doprava (včetně nákupů) a spalování zatěžují ovzduší. Při bělení buničiny se zatěžují odpadní vody. Odpad z plen je vzhledem k velké nasákavosti ještě objemnější a hmotnější – až jedna tuna na dítě. Odpad je nerecyklovatelný, sládkuje se nebo pálí, pleny se rozpadají za 200-400let. (zdroj SOS-Sdružení ochrany spotřebitelů)

- Látkové plenky spotřebovávají méně surovin a nevytvářejí tuhý domovní odpad

S látkovkami ušetříte

Ekonomický důvod je také jistou motivací při výběru látkových plen. S moderními plenkovými kalhotkami ušetříte. Zkuste si sami spočítat, kolik utratíte za cca 2,5 roku používání jednorázových plenek. Zjistíte, že se Vám investice určitě vrátí. Plenkových kalhotek budete potřebovat cca 18-24 ks - podle toho, jak často je budete prát. Spotřeba je zhruba 5-6 kalhotkových plenek na den.

Časté argumenty proti používání látkových plen:

Je s nimi moc práce (namáčení, vyváření, praní, žehlení, skládání)?

Látkové plenky už nejsou stejné jako za časů našich babiček. Moderní látkové plenky mají tvar kalhotek, zapínají se na suchý zip nebo patentky. Hovínko zachytí separační plenka, která se může spláchnout do záchodu, takže plenka se většinou nemusí ručně předepírat. Po použití se plenka hodí do kýble (plenky se skladují na sucho, nenamáčejí se). 

Po naplnění kýble obsah vysypete do pračky, necháte vymáchat a vyperete na 40-60°C (plenky se nevyváří). Po vyprání je pověsíte na šňůru, necháte uschnout a po uschnutí posbíráte a můžete opět použít. Plenky se nežehlí

Jediná práce navíc je tedy dát plenky do pračky a zapnout ji, vyndat je z pračky a pověsit, sundat suché plenky. 

Přebalování do látkové plenky trvá déle než do papírové?

Pořádáte snad závody v co nejrychlejším přebalení? :-) Přebalování je přeci také jednou z činností, kdy se můžete plně věnovat miminku a povídat si s ním. Přebalování do moderní látkové plenky je stejné jako do jednorázové,  jen s tím rozdílem, že přes kalhotkovou látkovou plenku dáte navíc ještě svrchní nepromokavé kalhotky (PUL, flísové nebo vlněné)
Do plenek se dávají separační vložky, které odvedou vlhkost a izolují tak zadeček miminka od mokré plenky, zároveň zachytí i případnou stolici miminka a zabrání většímu znečištění látkové plenky. 

Dítě bude stále pročůrané a bude se muset každou hodinu přebalovat, protože látkovky nic nevydrží?

Látkovky vydrží i 3-4 hodiny, některé i celou noc (např. Bamboo Extra, Bum Hugger). Mezi nejvíce savé plenky patří plenky bambusové. Na látkovku se dávají svrchní kalhotky, které vlhkost nepropustí. Když jsem ještě používala jednorázovky (u dcery do jejích 6 měsíců, u syna už používám látkovky od narození), stávalo se mi, že často protekly hlavně v noci, kdy ležela na zádíčkách - plenka vždy propustila vlhkost až na záda (a to rozhodně nebyly žádné levné plenky ale jedny z kvalitních značkových). Při používání látkovek se nám už tyto noční nehody nestávaly. U kluků zase často jednorázové plenky protečou na bříšku. Látkovou plenku si můžete přizpůsobit právě pro své dítě – klukům přidáte savou vrstvu dopředu, holčičkám zase dolů.

Dítě má v látkovkách velký zadeček, plenka ho omezuje v pohybu?

Ano, některé plenky jsou opravdu objemné (např. jednovelikostní plenky Popolini), ale jsou i plenky, které pod oblečením nejsou skoro vidět, a běžný smrtelník ani nepozná, že dítě nosí látkovou plenku - např. plenky FLIP. Záleží na Vás, jaké plenky si vyberete. Pokud zvolíte (nebo už jste zvolili) některé z objemnějších, rozhodně to nevadí. Malému miminku plenka alespoň zajistí správný vývoj kyčlí, nemusíte tedy přidávat žádné další plenky na široké balení, větší dítě se určitě naučí chodit i s větší látkovou plenkou. Leckteré dítě s látkovou plenkou chodí dříve než dítě s jednorázovou, každé miminko je prostě jiné, každé se vyvíjí svým tempem a látkové plenky jeho vývoj určitě nezastaví. Dítě má při svých prvních krůčcích široký postoj kvůli udržení rovnováhy, nezáleží na tom, jestli je v jednorázovce nebo v látce. Ostatně my všichni dospělí jsme v látkovkách vyrostli také, a rozhodně to na nás žádné negativní následky nezanechalo 

Je to nemoderní?


Naopak, používání látkových plenek je nyní IN, látkovky mohou být i krásné, barevné, s obrázky, kytičkami, mohou ladit s oblečením atd.. Většina látkujících maminek má ve své výbavě i nějaké barevné reprezentativní kousky například na přebalení u doktora či pod šatičky holčičkám :-)